جستجوی دامنه

 دامنه چیست؟

Domain یا دامنه نام منحصر به فردی است برای شناسایی یک وب سایت در دنیای مجازی . در واقع Domain همان نام وب سایت شما است.هر دامنه از یک یا چند قسمت تشکیل می شود ، که هر قسمت با (.) جدا می شود.به عنوان مثال وب سایت شرکت وب‌سایت فلد www.Feld.ir را در نظر بگیرید .در این وب سایت www را Subdomain و Feld.ir را Domain می نامند.هر دامین با یک پسوند همراه است , که این پسوند معمولا با توجه به نوع فعالیت شما انتخاب می شود.نمونه ای از پسوند های معروف info ، .biz , .org , .net , .com

کاربرد دامنه ها

ir. هریک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا هستند که برای سایت‌های منصوب به آن کشوراستفاده می‌شوند. دامنه سطح‌بالای کد کشور ایران ‎.ir است.

com. معروفترين و پر استفاده ترين پسوند برای دامنه های سايتهاست . com مخفف Commercial به معنای تجاري است. البته بسياري از سايت های همه منظوره نيز از پسوند com استفاده ميکنند.

net. مخفف واژه Network به معني شبكه می باشد و عموما توسط شركتهاي ارائه دهنده خدمات اينترنتی و شبكه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار مي گيرد.

info. اختصار واژه Information به معني اطلاعات می باشد كه در سايت هايی مورد استفاده قرار مي گيرد كه بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند. انواع اطلاع رسانی در رشته هايی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و ... اختصاص يافته اند.

org. اختصار واژه Organizations به معني سازمان ‌، تشكيلات‌ ميباشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهاي غير انتفاعي كه غالباْ فعاليت غير تجاري (يا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.

name. اين اولين نوع پسوندی است كه خاص افراد (اشخاص حقيقی) ايجاد شده است. در حقيقت كليه افرادی كه به هر منظور شخصی مي خواهند برای خودشان Website ايجاد كنند ميتوانند از اين پسوند استفاده کنند.

biz. مخفف Business به معني تجارت می باشد كه خــاص سايتهای شغلی - تجارتی به ويژه خدمات مربوط به تجارت الكترونيكی، ايجاد گشته است

TV. یک دامنه کشوری و مربوط به جزایر تووالو Tuvalu می باشد و با توجه به شباهت آن با TV که مخفف Television یا تلوزیون است محبوبیت و ارزش زیادی دارد. ثبت این دامنه برای عموم آزاد است. دوره ثبت این دامنه حداقل یکسال است و حداکثر زمان آن 10 سال می باشد.

edu.   مخفف واژه Education به معنی آموختن دانش می باشد و براي مقاصد تعليمی چون پايگاه های آموزشی به كار می رود.

JoomShaper